Rohová okna
okna narożne
Co je wyróżnia?
Comfort
Spotykane są one głównie w nowoczesnych domach. Wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła, a sam budynek prezentuje się bardzo okazale. Przedstawiamy dostępne opcje i możliwości ich zastosowania.
Okna narożne Ze słupkiem
Podstawowym typem konstrukcji narożnej jest okno narożne ze słupkiem. W tym przypadku do połączenia dwóch ram służy łącznik 90 stopni. Element ten ma za zadanie zapewnić stolarce odpowiednią wytrzymałość. Odpowiednią sztywność gwarantuje stalowe wzmocnienie. Rozwiązanie to ma wadę polegającą na ograniczeniu widoczności ze względu na obecność łącznika. Ogromnym plusem jest jednak możliwość otwierania skrzydeł. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre ustalenia będą wymagały wyboru przedłużeń.
Okna narożne Bez słupka
Rozwiązaniem często uważanym za bardziej estetyczne są okna narożne bez słupka. Konstrukcje te wymagają odpowiedniego przygotowania szyb zespolonych oraz zastosowania liny poliamidowej w celu zapewnienia odpowiedniej szczelności. Miejsce styku tafli jest zaciemnione, ale ten typ konstrukcji jest mniej ograniczający pod względem widoczności niż wariant ze słupkiem. Ponieważ są to okna narożne nieotwierane, najlepiej sprawdzą się w miejscach łatwo dostępnych z zewnątrz. W przeciwnym razie trudniej będzie je umyć. Warto więc rozważyć ich montaż w pomieszczeniach na parterze.
Pełne otwarcie na świat
Oprócz standardowych okien istnieje możliwość montażu narożnych drzwi podnoszono-przesuwnych. Premidoor 76 Lub Premidoor 88 pozwala na stworzenie w pełni otwartego narożnika. Tego typu konstrukcja gwarantuje lepszy kontakt ze światem zewnętrznym. Dodatkowo przepuszcza dużą ilość naturalnego światła, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Konstrukcje narożne – do jakich wnętrz pasują?
Choć okna narożne pojawiają się głównie w nowoczesnych budynkach, z powodzeniem można je stosować również w domach urządzonych w innych stylach. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na estetyce i dużej ilości naturalnego światła. Należy jednak pamiętać, że okna te w porównaniu do okien standardowych mają wyższy współczynnik przenikania ciepła. Wynika to z obecności geometrycznego mostka termicznego. Oznacza to, że powierzchnia dostarczania ciepła jest znacznie mniejsza niż powierzchnia wymiany ciepła.
Narożne okno w kuchni
Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w kuchni okna narożnego. Zapewni dobrze doświetlony blat, co zwiększy komfort wnętrza i ułatwi przygotowywanie posiłków. W przypadku tego pomieszczenia warto zdecydować się na okno ze słupkiem, w wersji otwieranej. Podczas gotowania często konieczna jest wentylacja wnętrza.
Sprawdź, które okno wybrać do swojej kuchni.
Narożne okno w kuchni
Narożne okno w kuchni.
Kuchnia z narożnym oknem.
Przeszklenia idealne do salonu
Warto wybrać również okno narożne w salonie. W salonie na ogół spędzamy dużo czasu, dlatego powinien być on jak najlepiej oświetlony. Dostęp do naturalnego światła korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i nasze samopoczucie. Dodatkowo, jeśli budynek znajduje się w pobliżu lasu lub parku, narożna konstrukcja pozwoli podziwiać piękne otoczenie. W pomieszczeniu, w którym często odpoczywamy, idealnie sprawdzi się aluminiowe MasterLine 10. Tak duże okno w salonie pozytywnie wpłynie na walory estetyczne wnętrza.