Jakie rolety zewnętrzne wybrać w 2024 roku?

Jakie rolety wybrać w 2024 roku?

Jakie rolety wybrać w 2024 roku?

W dzisiejszych czasach, kiedy komfort i efektywność energetyczna stają się coraz ważniejsze, wybór odpowiednich rolet zewnętrznych może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia w naszych domach. Rok 2024 przynosi za sobą szereg innowacji, które wpływają na rozwój tego rynku, oferując użytkownikom nowoczesne technologie, nowe materiały i funkcje. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze aspekty wyboru rolet zewnętrznych w 2024 roku, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Po co Ci tak naprawdę Außenjalousien?

Po co ci rolety zewnętrzne

Po co ci rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem do budynków, ale także pełnią szereg praktycznych funkcji, które wpływają na komfort życia oraz oszczędność energii. Ich główne zalety można podsumować w kilku punktach.

Rolety zewnętrzne zapewniają skuteczną regulację światła i cienia w pomieszczeniach, umożliwiając mieszkańcom dostosowanie ilości światła wpadającego do wnętrza oraz stopnia zacienienia. Dzięki temu można stworzyć odpowiednią atmosferę w domu lub biurze, bez konieczności korzystania z dodatkowych zasłon czy firanek.

Kolejną istotną funkcją rolet zewnętrznych jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Blokują one promienie słoneczne przed dotarciem do okien, co skutecznie redukuje nagrzewanie się wnętrz w upalne dni. W rezultacie pomieszczenia pozostają chłodniejsze, co może przynieść oszczędności na kosztach klimatyzacji.

Rolety zewnętrzne zapewniają również większą prywatność mieszkańcom, szczególnie w przypadku budynków znajdujących się na parterze lub w sąsiedztwie ruchliwych ulic. Dodatkowo, pełnią funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr czy grad, co pomaga w utrzymaniu okien w lepszym stanie przez dłuższy czas.

Wreszcie, rolety zewnętrzne mogą przyczynić się do oszczędności energii poprzez redukcję zużycia energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń w gorące dni oraz poprzez zwiększenie izolacji termicznej okien. Dzięki temu mogą być elementem strategii oszczędzania energii w budynkach, co korzystnie wpływa zarówno na środowisko, jak i portfel mieszkańców.

Jaki typ rolet wybrać?

Rolety zewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem, które zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, hałasem oraz potencjalnymi włamaniami. Istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy i zalety. Oto omówienie trzech głównych rodzajów: rolet nadstawnych, podtynkowych oraz adaptacyjnych.

 

 • Aufsatzrollläden, zwane także nakładanymi, montuje się na górnej części ościeżnicy okna. Są one integralną częścią framugi, co oznacza, że ich zastosowanie jest możliwe tylko podczas montażu okien. Ich skrzynie znajdują się wewnątrz konstrukcji budynku, co może wpływać na wygląd elewacji. Rolety nadstawne cechuje trudność w demontażu, co zwiększa bezpieczeństwo przed włamaniami. Zapewniają one również dobrą izolację termiczną i akustyczną, poprawiając komfort życia w pomieszczeniach.

 • Verdeckte Jalousien montuje się wewnątrz muru, co eliminuje konieczność ingerencji w warstwę docieplenia budynku. Ich główną zaletą jest całkowite ukrycie mechanizmu w ścianie, co zapewnia estetyczny wygląd elewacji. Rolety podtynkowe są trudniejsze do usunięcia w przypadku próby włamania, co zwiększa bezpieczeństwo domu. Dodatkowo, ich montaż może nastąpić na etapie budowy lub w trakcie ocieplania elewacji.
roleta podtynkowa

roleta podtynkowa

 • Rolety adaptacyjne, znane również jako natynkowe, montuje się na elewacjach budynków lub w ościeżnicy. Ich skrzynie nie są wbudowane w mur ani ramę okna, co umożliwia łatwy montaż na już istniejących budynkach. Rolety adaptacyjne są łatwe do instalacji i demontażu, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób, które nie chcą zmieniać okien. Jednak są one mniej skuteczne w zapewnianiu ochrony przed włamaniami w porównaniu do rolet nadstawnych lub podtynkowych.
roleta adaptacyjna

roleta adaptacyjna

 

 

Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych zależy głównie od etapu budowy budynku, preferencji estetycznych oraz wymagań dotyczących bezpieczeństwa i izolacji termicznej. Każdy rodzaj rolet ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby przed podjęciem decyzji.

Z jakiego materiału mają być rolety?

Cztery materiały są głównie stosowane do budowy rolet zewnętrznych: aluminium, PCV, drewno i kompozyt. Dwa pierwsze są najczęściej wybierane i nadają się do większości projektów. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego należy dokładnie ocenić własne potrzeby i wybrać najlepsze rolety zewnętrzne do swojego mieszkania.

Aluminium: Jest wytrzymałe, lekkie i ekonomiczne. To bardzo interesująca opcja, dostępna dla każdej kieszeni. Ten materiał praktycznie nie wymaga konserwacji i charakteryzuje się dużą trwałością. Jego główną wadą jest niska izolacja.

PCV: Jest izolacyjne, trwałe i ekonomiczne. To również bardzo wszechstronny materiał, ponieważ jest dostępny dla każdego budżetu i wymaga niewielkiej konserwacji. Jednak PCV nie nadaje się do dużych rolet. Aluminium jest bardziej wytrzymałe i bezpieczne.

Drewno: Jest estetyczne, izolacyjne, bezpieczne i trwałe. Jednak wymaga regularnej konserwacji, co może być uciążliwe. Ponadto, jest droższe i cięższe od aluminium lub PCV.

Kompozyt: Jest wynikiem połączenia aluminium i PCV. W związku z tym stara się łączyć zalety obu. Ten materiał stanowi dobrą alternatywę dla powszechnie stosowanych materiałów. Jednak jest droższy i nie jest jeszcze oferowany przez wszystkich profesjonalistów.

Rolety elektryczne czy ręczne?

sterowanie roletami

sterowanie roletami

 1. Sterowanie ręczne:
  • Tradycyjna metoda sterowania roletami, polegająca na ręcznym manipulowaniu taśmą lub korba. Jest to ekonomiczna opcja, dostępna dla każdego budżetu. Sterowanie ręczne pozwala na precyzyjną regulację położenia rolet, jednak może być uciążliwe w przypadku dużych lub licznych rolet, ponieważ wymaga fizycznej siły do działania. Jest to także nieco mniej bezpieczne rozwiązanie w przypadku próby włamania, gdyż rolety mogą zostać łatwo podniesione z zewnątrz.
 2. Sterowanie elektryczne na przycisk:
  • Ten rodzaj sterowania wykorzystuje silnik elektryczny, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie rolet za pomocą przycisku na ścianie. Jest to wygodna opcja, zwłaszcza w przypadku dużych lub trudno dostępnych rolet, gdyż nie wymaga fizycznej siły. Sterowanie elektryczne na przycisk może być także wyposażone w funkcje dodatkowe, takie jak automatyczne zatrzymywanie rolety na wybranym poziomie lub programowanie harmonogramów otwierania i zamykania rolet.
 3. Sterowanie elektryczne radiowe z centralą TaHoma® Somfy:
  • To zaawansowane rozwiązanie, które umożliwia zdalne sterowanie roletami poprzez aplikację mobilną z centralą TaHoma® Somfy. Dzięki temu systemowi można kontrolować rolety z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfona lub tabletu. Centrala TaHoma® Somfy może być także zintegrowana z innymi urządzeniami w inteligentnym domu, co umożliwia tworzenie scenariuszy działania i automatyzację różnych funkcji w domu.
 4. Sterowanie pilotem:
  • Ten sposób sterowania polega na obsłudze rolet za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jest to bardzo wygodna opcja, która umożliwia szybkie i łatwe podnoszenie i opuszczanie rolet z dowolnego miejsca w domu. Piloty do sterowania roletami mogą być programowane do obsługi wielu rolet jednocześnie, co sprawia, że są one bardzo praktyczne w użytkowaniu.
 5. Sterowanie telefonem w systemie Smart Home:
  • To najbardziej zaawansowane rozwiązanie, które umożliwia zdalne sterowanie roletami poprzez aplikację mobilną w ramach inteligentnego domu. Dzięki temu systemowi można kontrolować rolety z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfona lub tabletu, podobnie jak w przypadku centrali TaHoma® Somfy. Dodatkowo, system Smart Home pozwala na integrację rolet z innymi urządzeniami w domu, co umożliwia tworzenie zaawansowanych scenariuszy działania i automatyzację różnych funkcji w domu.

Cena rolet zewnętrznych w 2024 roku

Cena często jest kluczowym czynnikiem przy wyborze rolet okiennych. Rzadko kiedy ludzie nie zwracają uwagi na cenę przed zakupem. Jednak ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na cenie, ponieważ może to prowadzić do zakupu rolet niskiej jakości. Jeśli zależy Ci na cenie, warto wiedzieć, że istnieje wiele rozwiązań oferujących dobrą jakość w przystępnej cenie. W 2024 roku za mb rolety zewnętrznej należy spodziewać się wydatku rzędu 350 zł w przypadku sterowania manualnego jednak w przypadku rolety elektrycznej może być to kwota 500 złotych za mb.

Dzielimy się naszymi wskazówkami, jak płacić mniej, nie rezygnując z jakości:

 1. Nie wybieraj rolet niskiej jakości: To, co jest tańsze, często kończy się drożej (niska jakość i trwałość, niewłaściwe użytkowanie).
 2. Szukaj okazji i promocji, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze (np. w GM PLAST oferujemy zniżkę 10 % dodatkowo na rolety przy zakupie okien)
 3. Znajdź rzetelnego i odpowiedzialnego sprzedawcę, który służy radą i zapewnia wsparcie w przypadku nieprzewidzianych problemów. Wiarygodna relacja z klientem jest ważna i często pozwala zaoszczędzić pieniądze (rabaty, ludzkie podejście, pomoc…).
 4. Wybierz rolety manualne: są tańsze i trwalsze.
 5. Porównaj kilka wycen na rolety: ceny mogą się znacznie różnić w zależności od dostawcy. Upewnij się, że porównujesz rolety o podobnej jakości. Jeśli potrzebujesz poznać dokładną cenę dla twoich rolet wyślij do nas zapytanie na matheo@gmplast.eu lub szymanowicz@gmplast.pl lub poprzez formularz kontaktow.

Izolacja termiczna i akustyczna rolet

Jakie rolety wybrać w 2024 roku?

Jakie rolety wybrać w 2024 roku?

Izolacja termiczna i/lub akustyczna jest dla Ciebie ważna? Warto wiedzieć, że w zasadzie wszystkie rolety stanowią dodatkową barierę w tym zakresie. Tworzą one przestrzeń powietrzną izolującą między oknem a roletą. Jednakże niewiele modeli oferuje realne korzyści w zakresie izolacji termicznej i akustycznej. Z tego punktu widzenia, ich główną funkcją jest zazwyczaj blokowanie promieni słonecznych latem i ochrona okna przed warunkami atmosferycznymi zimą. Istnieje jednak kilka sposobów na poprawę izolacji za pomocą rolet.

Który rodzaj rolety wybrać, aby poprawić izolację? Aby zoptymalizować izolację rolety jak najlepiej, warto zdecydować się na roletę z aluminium z izolacyjnymi listwami poliuretanowymi lub z PVC. Oba te materiały są naturalnie izolacyjne. W dzisiejszych czasach rolety aluminiowe są projektowane tak, aby zapobiegać mostkom termicznym (wtryskiwana pianka). Ponadto, dla zapewnienia małej poprawy izolacji, warto wybrać systemy otwierania elektrycznego, które całkowicie nie dopuszczają przepływu powietrza między wnętrzem a zewnętrzem (brak otworów do obsługi). Warto jednak zauważyć, że korbka i pasek pozostawiają bardzo mało miejsca na przepływ powietrza, a nawet w niektórych modelach nie pozwalają na to w ogóle.

Warto wiedzieć: Jeśli chcesz znacząco poprawić izolację termiczną i akustyczną swojego otwarcia, skup się na charakterystyce swojego okna. Okno ma znacznie większe znaczenie niż roleta w tej kategorii. W skrócie, roleta dodaje interesujący „dodatkowy bonus”.

Jak dbać o swoje rolety zewnętrzne w 2024 roku

ładna roleta

ładna roleta

Czyszczenie i konserwacja rolet zewnętrznych to kluczowy element utrzymania ich w dobrym stanie i zapewnienia długotrwałej funkcjonalności. Regularna pielęgnacja nie tylko poprawia wygląd rolet, ale także pomaga w zapobieganiu uszkodzeniom i utrzymaniu ich efektywności. Dzięki temu, dbając o rolety, nie tylko zachowasz ich estetyczny wygląd, ale także przedłużysz ich żywotność, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy w dłuższej perspektywie.

 • Regularne czyszczenie: Regularnie usuwaj brud i kurz z powierzchni rolet, korzystając z miękkiej szczotki, gąbki lub wilgotnej szmatki. Możesz również używać łagodnych detergentów lub specjalnych środków do czyszczenia rolet.
 • Smarowanie elementów ruchomych: Regularnie smaruj prowadnice, zawiasy i inne elementy ruchome, aby zapewnić płynne działanie rolet i wydłużyć ich żywotność.
 • Sprawdzanie uszkodzeń: Regularnie sprawdzaj stan rolet, aby wykryć wszelkie uszkodzenia lub luzujące się elementy. W razie potrzeby natychmiast podejmij działania naprawcze, aby uniknąć dalszych problemów.
 • Unikanie ekstremalnych warunków pogodowych: Staraj się unikać ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak silne wiatry, ulewy czy burze, które mogą uszkodzić rolety. W razie potrzeby zabezpiecz rolety przed niekorzystnymi warunkami.
 • Regularne konserwacje: Raz na jakiś czas przeprowadź kompleksową konserwację rolet, obejmującą smarowanie elementów ruchomych, sprawdzenie poziomu naprężenia taśmy lub żyłki oraz naprawę ewentualnych usterek.
 • Zachowanie ostrożności podczas użytkowania: Używaj rolet zewnętrznych ostrożnie, unikając nadmiernego naciskania na mechanizmy oraz gwałtownych ruchów, które mogą uszkodzić rolety lub ich elementy.

Dbanie o rolety zewnętrzne zgodnie z powyższymi wskazówkami pomoże Ci utrzymać je w dobrym stanie i zapewni długotrwałą ochronę Twojego domu.

 

Jaki kolor rolet wybrać w 2024 roku?

kolor rolet

kolor rolet

Wybór koloru rolet w 2024 roku może być zależny od aktualnych trendów w designie wnętrz oraz preferencji estetycznych każdego klienta. Oto kilka sugestii dotyczących popularnych kolorów rolet na ten rok:

 1. Szarość: Szarość nadal pozostaje bardzo modnym wyborem, ponieważ pasuje do wielu stylów wystroju wnętrz i dodaje elegancji oraz nowoczesności. Odcienie szarości, takie jak antracytowy, stalowy szary czy jasnoszary, mogą doskonale komponować się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami.
 2. Beż i neutralne odcienie: Beżowe i neutralne kolory nadają pomieszczeniom ciepło i przytulność, dlatego są popularnym wyborem dla wielu osób. Delikatne odcienie beżu, ecru czy kremowy sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne, a jednocześnie są łatwe do zestawienia z innymi kolorami.
 3. Ciemne i głębokie kolory: W 2024 roku można spodziewać się wzmożonego zainteresowania ciemnymi i głębokimi kolorami, takimi jak butelkowa zieleń, granat czy bordo. Te intensywne barwy dodają charakteru pomieszczeniom i tworzą interesujące akcenty w wystroju.
 4. Naturalne kolory drewna: Wnętrza utrzymane w stylu naturalnym nadal będą popularne, dlatego rolety w odcieniach imitujących naturalne drewno, takie jak dąb, orzech czy jesion, mogą być doskonałym wyborem dla osób ceniących harmonię z otoczeniem.
 5. Pastelowe kolory: Pastelowe odcienie, takie jak pudrowy róż, delikatna mięta czy błękit niebieski, nadal będą modnym wyborem dla osób poszukujących subtelnych i stonowanych kolorów. Te delikatne barwy dodają wnętrzom świeżości i lekkości.

Ostateczny wybór koloru rolet powinien zależeć od indywidualnych preferencji, stylu wystroju wnętrz oraz panującej atmosfery w pomieszczeniu. Ważne jest również dopasowanie koloru do pozostałych elementów wystroju, takich jak ściany, meble czy dodatki, aby stworzyć spójną i harmonijną aranżację.

Zusammenfassung

Wybór odpowiednich rolet w 2024 roku wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. Rozpoczynając od rodzaju sterowania, warto zastanowić się nad manualnymi lub elektrycznymi systemami, biorąc pod uwagę ich zalety i wygody użytkowania. Następnie, przy doborze wymiarów rolet, warto zwrócić uwagę na standardowe rozmiary dostępne na rynku lub zdecydować się na rolety dostosowane do niestandardowych wymiarów okien.

Jeśli chodzi o materiał, rolety wykonane z aluminium, PVC lub drewna mogą być doskonałym wyborem, zależnie od preferencji estetycznych i potrzeb użytkowych. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej, dlatego warto zwrócić uwagę na właściwości izolacyjne materiałów oraz sposób montażu.

Kolor rolet odgrywa istotną rolę w aranżacji wnętrza, dlatego warto wybrać taki, który będzie pasował do stylu pomieszczenia i harmonijnie współgrał z pozostałymi elementami wystroju.

Nie zapominajmy również o konserwacji i dbałości o rolety, co pozwoli im zachować estetyczny wygląd i funkcjonalność na długie lata.

Podsumowując, wybór rolet w 2024 roku powinien być świadomy, uwzględniający indywidualne potrzeby i preferencje, jak również aktualne trendy w designie wnętrz oraz innowacje technologiczne. Dzięki temu można stworzyć funkcjonalne, estetyczne i komfortowe otoczenie w każdym pomieszczeniu.