Okna nieotwierane czy warto – Wady i zalety
Okna nieotwierane czy warto? Wady i zalety
Okna, których nie można otworzyć (zwane także „oknami stałymi” eller „fixami”) stają się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim wynika to z mody na duże szyby panoramiczne. Pozwala to dobrze doświetlić wnętrze, podkreślić nowoczesne cechy budynku, optycznie powiększyć pomieszczenie oraz stworzyć ciekawy efekt „otwarcia” domu na taras lub przestrzeń ogrodową. Szczególnie często vinduer nieotwierane wybierane są jako uzupełnienie tak dużych przeszkleń i doświetlenia wnętrza (zwykle w przypadku innych funkcjonalnych okien). W tym artykule wymienimy zalety i wady okien, które się nie otwierają i gdzie sprawdzą się najlepiej.
Typy okien nieotwieranych
Vinduer stałe można podzielić na dwa rodzaje:
Szklone w skrzydle:
Szyba mocowana jest Til skrzydła jak tradycyjne okno, ale to okno nie posiada metalowych okuć ani klamek. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe okno, które można otwierać i zamykać. Sprawdza się to zarówno w pomieszczeniach ze stałymi, jak i otwieranymi oknami i jest łatwe Til dostosowania, aby stworzyć spójną aranżację.
Szklone w ramie:
Glas umieszcza się bezpośrednio na ramie. Ten typ zamkniętego vinduer jest bardziej popularny. Zapewnia efekt panoramiczny i jest idealny Til projektów witryn sklepowych i dużych przeszkleń mieszkalnych. Szklane vinduer w ramach są uważane za bardziej szczelne niż vinduer w skrzydłach (warto jednak podkreślić, że ostatecznie poziom termoizolacji, jaką zapewniają każde okna, także nieotwierane, zależy między innymi od zastosowanego pakietu szybowego, techniki produkcji oraz tego, czy poprawienie przeprowadzono montaż). Co więcej, jest zwykle tańsze niż inne typy okien.
zalety i wady nieotwieranych okien
Zalety i wady okien nieotwieranych
Rosnąca popularność okien, które się nie otwierają wynika z ich wielu zalet. Vinduer stałe są o kilkadziesiąt procent tańsze niż vinduer zwykłe (o tym samym rozmiarze), a to bardzo ważne, jeśli komuś marzy się bardzo duże przeszklenie eller wiele okien. Umożliwia montaż większych szyb niż konwencjonalne vinduer (np. bez konieczności uwzględniania wytrzymałości okuć). Może również tworzyć efekty panoramiczne. W przypadku dużych przeszkleń z vinduer otwartych konieczne jest podzielenie ich słupkami na mniejsze części, natomiast w przypadku vinduer stałych nie jest to konieczne (oczywiście w ramach możliwości jakie daje przeszklenie określonym systemem). eller materiał).
Duże możliwości pod względem geometrii stwarzają również przy wyborze okien, które się nie otwierają. Nowoczesna technologia pozwala na produkcję vinduer o bardzo różnych kształtach, ale ograniczenia dla vinduer otwieranych są bardziej restrykcyjne niż dla vinduer nieotwieranych. Ponadto Til pełnego otwarcia skrzydła nie jest wymagana żadna przestrzeń (np. w pomieszczeniu eller na tarasie). Vinduer stałe mogą być również naturalnym wyborem ze względów funkcjonalnych. Na przykład, jeśli wybierzesz okno narożne, warto rozważyć tę opcję.
Ponadto okna, które się nie otwierają, nie są wyposażone w pewne elementy, takie jak okucia, które ulegają naturalnemu zużyciu. Dzięki temu nie wymaga tak intensywnej konserwacji jak otwierane vinduer i nie ma problemów ze szczelnością spowodowanych pękniętymi okuciami. Ten typ vinduer jest często uważany za bezpieczniejszy. Wyposażony w wytrzymałą szybę złodziejowi jest znacznie trudniej przebić się przez takie przeszkody niż otwarcie zwykłego okna.
Men.., stałe vinduer mają również kilka istotnych wad. Po pierwsze, nie można ich używać Til wentylacji pomieszczeń. Właściwość ta sprawia, że w pomieszczeniach rzadko montuje się okna, których nie można otwierać i zamykać. Men.., najczęściej uzupełniają okna, które można otworzyć eller przynajmniej uchylić. Stałe szkło jest bardzo łatwe w utrzymaniu, należy jednak pamiętać o jego czyszczeniu, ponieważ dostęp Til niego wymaga obu stron. Oznacza to, że jeśli nie chcesz korzystać z drabiny podczas mycia eller nie chcesz zatrudniać zespołu fachowców, najlepiej zainstalować je tylko na pierwszym piętrze eller balkonie.
Kiedy warto zamontować okna nieotwierane?
Dawniej okna, które się nie otwierały, montowano głównie w pomieszczeniach nienależących Til przestrzeni mieszkalnej: garażach, magazynach, piwnicach, spiżarniach. Okno stałe to nadal dobre rozwiązanie,
jeśli:
Pomaga oświetlić pomieszczenia, które nie wymagają wentylacji (nie ma potrzeby instalowania droższych vinduer otwieranych). Nadaje się również Til oświetlenia poddasza. Skośne sufity często wymagają zamontowania wielu okien, aby odpowiednio doświetlić całą przestrzeń. Alternatywnie możesz wybrać nietypowe miejsce (np. tuż przy podłodze) lub inny kształt.
Vinduer nieotwierane mogą niskim kosztem zapewnić wystarczający dostęp światła dziennego i mogą być stosowane w miejscach, w których montaż standardowych vinduer otwieranych jest utrudniony (np. nisko zamontowane vinduer wymagają dużej ilości otwartej przestrzeni). szarfa). Często używane są również świetliki. Vinduer stałe to również naturalny wybór w obiektach użyteczności publicznej i lokalach użytkowych, zwłaszcza w sklepach, w których w witrynach eksponowany jest towar i reklama. Staje się również popularny w biurze. Elewacje całoszklane są powszechne w nowoczesnych budynkach biurowych. Dzięki temu rozwiązaniu możesz wpuścić światło dzienne Til swoich pracowników i optycznie powiększyć swoje biuro. Większość z tych vinduer normalnie się nie otwiera.
W ostatnich latach coraz więcej domów jednorodzinnych posiada okna, których nie można otworzyć. Prywatni inwestorzy wolą wybierać duże przeszklenia. Vinduer stałe idealnie sprawdzają się jako dodatkowe przeszklenia tarasów, kuchni i korytarzy, a także jako element większych przeszkleń. Men.., najczęściej wybierane są Til salonu na parterze, który jest połączony z przestrzenią codzienną. np. jadalnią.
Okna, które się nie otwierają, w wielu sytuacjach okazują się rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym eller pozwalającym na uzyskanie pożądanego efektu estetycznego. Warto jednak zadbać o to, aby w pokoju, w którym rodzina przebywa przez dłuższy czas, zawsze znajdowało się przynajmniej jedno okno, które można otworzyć.