Co to są okna trzyszybowe i dlaczego warto je stosować

trzyszybowe okna

trzyszybowe okna

Wybór odpowiedniego oszklenia to duża inwestycja w budynku mieszkalnym. Więc jeśli rozważasz okna z potrójnymi szybami, oto nasze porady dotyczące decydowania, czy są tego warte.

Co to są okna trzyszybowe

Krótko mówiąc, co może wydawać się oczywiste, potrójne szyby zawierają trzy tafle szkła w szczelnej ramie. Podobnie jak podwójne szyby zawierają dwie. Pomiędzy każdą taflą znajduje się kieszeń z powietrzem lub gazem obojętnym, takim jak argon. Argon jest cięższy od powietrza i działa jako izolator hałasu i ciepła. Trzecia tafla szkła umieszczona w połowie odległości między wewnętrzną i zewnętrzną taflą podwójnego oszklenia tworzy dwie śluzy powietrzne. Co poprawia wydajność energetyczną zwykłego podwójnego oszklenia o około 50%. Efektywność energetyczną dodatkowo poprawiają zmienne, takie jak rodzaj powietrza lub gazu stosowanego w przestrzeni międzyszybowej, ciepłe ramki dystansowe na obwodzie w celu zmniejszenia mostków termicznych oraz różne powłoki na szkle w celu zmniejszenia strat energii od wewnątrz. Same ramy również mają duży wpływ na ogólną wydajność (a także izolację). Zwróć uwagę na energooszczędne ramy, które mają dobrą ocenę szczelności.  

Dlaczego warto zainwestować w okna trzyszybowe? Okna dwu czy trzyszybowe które lepsze?

Ponieważ potrójne szyby mają trzy tafle szkła w szczelnej ramie, okna zapewniają lepszą wydajność energetyczną niż okna z podwójnymi szybami. W rzeczywistości potrójne oszklenie może zmniejszyć straty ciepła o około 30% w porównaniu z podwójnymi szybami, więc oszczędności energii są znacznie wyższe, co oznacza, że ​​rachunki za ogrzewanie będą niższe. Przenikalność cieplna okien dwuszybowych wynosi dla Ug = 1,1. Z kolei dla okien trzyszybowych Ug = 0,5 Trzyszybowe okna są zatem ponad 50 % cieplejsze. Minusem okien trzyszybowych jest to, że są droższe. 

Okna z potrójnymi szybami stają się coraz bardziej popularną opcją wśród dzisiejszych dostawców okien – szczególnie w przestrzeni aluminiowej – ale od dawna obawy właścicieli domów o rzeczywiste korzyści przewyższające postrzegane koszty są nadal obecne.

Wydajność energetyczna

Metodą porównania charakterystyki energetycznej okien jest posłużenie się pomiarem wartości U, tak jak to robimy ze ścianami, podłogami i dachami.

Producenci szkła opanowali sztukę powlekania i barwienia szkła różnymi rodzajami wykończeń, które zatrzymują ciepło, chronią przed niechcianym światłem słonecznym, zmniejszają odblaski, a nawet są samooczyszczające. Wynik netto tej inżynierii szkła oznacza, że wartości U przeszklenia zostały radykalnie zmniejszone.

Okna z pojedynczą szybą mogą mieć wartość U około 5,0 W/m²k
Okna z podwójnymi szybami miały wcześniej ocenę powyżej 3, a teraz mogą osiągnąć nawet 1,4 (Kommerling osiąga 1,36). W wyniku tych ulepszeń w procesie produkcyjnym przepisy budowlane wymagają obecnie, aby każde okno, które montujesz dzisiaj, miało wartość U nie gorszą niż 1,6
Norma Passivhaus wymaga potrójnych szyb o współczynniku U nie większym niż 0,8, ale GM PLAST osiąga 0,5
Wartość U wymagana dla ścian jest obecnie mniejsza niż 0,3, więc widać, że okna pozostają słabymi punktami w ogólnej efektywności cieplnej przegród zewnętrznych budynku. Stąd ogromna presja, aby jeszcze bardziej poprawić ich wydajność.

Udoskonalenia produkcyjne w szkleniu

Usprawnienia przyniosło wprowadzenie:

Szersze wnęki między dwiema taflami szkła 16 mm to optymalna odległość
Do szkła dodawane są powłoki o niskiej emisyjności, aby zatrzymać ucieczkę ciepła
Wnęka jest wypełniona gazem obojętnym, zwykle argonem
Projektowanie mostków zimnych, takich jak aluminiowe ramki dystansowe, otaczających szyby zespolone
Okna trzyszybowe w salonie

GM PLAST oferuje potrójne szyby w  dobrej cenie we wszystkich swoich oknach. Jest specjalistą w produkcji okien energooszczędnych o niskim zużyciu energii

Ile kosztują okna z potrójnymi szybami?

Okna z potrójnymi szybami przez długi czas cieszyły się opinią, że kosztują prawie dwa razy więcej niż okna z podwójnymi szybami. Aktualnie różnica w cenie wynosi około 20 % między szkleniem dwuszybowym.  Oszczędności energii wynikające z zamiany szyb pojedynczych na szyby podwójne są znaczne. Różnica między wartością U wynoszącą powiedzmy 1,4 W/m²k (szyby podwójne) a około 0,5 W/m²k (szyby potrójne)  wyniosłaby mniej więcej 15-20%.  Dlatego warto jest zastanowić się czy lepiej jest wybrać okna dwu czy trzyszybowe w długoterminowym rozrachunku.