Co warto wiedzieć o pergoli?

Pergola

Ogród zimowy

Czy masz duży ogród lub słoneczny taras, na którym chcesz stworzyć osłoniętą przestrzeń, z której będziesz cieszyć się o każdej porze roku? Parasol będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Ale jak wybrać bioklimatyczną pergolę? GM PLAST wymienia kryteria, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem pergoli z regulowanymi listwami.

Pergola odnotowała duży wzrost popularności w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ życie na świeżym powietrzu nadal jest ogromnym trendem w ulepszaniu domu. Oczywiście pergola istnieje od długiego czasu (pochodzenie prawdopodobnie sięga starożytnego Egiptu!), ale jest też najczęściej mylona z innymi, podobnymi konstrukcjami. Ludzie często mylą pergole z altanami, kratami i pawilonami i nie zawsze są pewni, do czego służy pergola ani jak wygląda. Cóż, po pierwsze, pergola to bardzo popularna konstrukcja zewnętrzna, która może być doskonałym uzupełnieniem wykończenia przestrzeni na zewnątrz. Tworzy centralny punkt Twojego podwórka i staje się centrum, wokół którego koncentrujesz swoją rozrywkę na świeżym powietrzu. Może również pełnić funkcję przestrzeni przejściowej, dodając cienia i prywatności, zachowując jednocześnie poczucie otwartości i widoku nieba. Jak więc wygląda pergola?

Jak rozróżniać pergole

Pergola czym różni się od pawilonu, trejażu, lub altany? Pod wieloma względami pergole są podobne do pawilonów, ale bez solidnego dachu. Mając dach otwarty lub kratowy, pergola nadal zapewnia trochę cienia w słoneczne dni, ale pozwala cieszyć się otwartością mieszkania na świeżym powietrzu. Ponadto dach przypominający kratę jest idealny do uprawy roślin wiszących lub winorośli, aby nadać Twojej przestrzeni jeszcze bardziej naturalny wygląd. Niektórzy ludzie mogą odnosić się do pergoli jako altany, a czasem nawet kraty, ale chociaż te struktury mają podobny charakter, pełnią różne funkcje. Altana jest zwykle nieco mniejsza i ma kształt przypominający tunel z pnączy. „Ściany” tunelu to zwykle kraty. Altany są często używane jako wejścia do ogrodów i podwórek. Krata to konstrukcja służąca do prowadzenia i podtrzymywania roślin pnących, a materiał (zwykle drewno lub winyl) jest krzyżowany w kratownicy. Dlatego altany często zawierają kraty. Pergole mogą łączyć jedno lub oba, ale są również własnymi unikalnymi konstrukcjami zewnętrznymi. 

Rodzaje pergoli

Większość pergoli, które widzisz, jest wykonana z drewna lub winylu. Istnieją jednak również pergole metalowe i z włókna szklanego. Decyzja, którą wolisz, naprawdę zależy od tego, który wygląd najbardziej Ci się podoba, ile chcesz wydać i czy chcesz przeprowadzić podstawową konserwację, aby pomóc pergoli przetrwać całe życie.

Przyjrzyjmy się najpierw najpopularniejszym rodzajom pergoli – drewnianej i winylowej.

Pergole drewniane
Drewniane pergole zdecydowanie nadają bardziej rustykalny, naturalny styl i charakter Twojej przestrzeni na zewnątrz. Drewno poddane obróbce ciśnieniowej, które jest bejcowane lub malowane, jest zwykle jednym z tańszych rodzajów niestandardowych pergoli, które można kupić. Gdy zaczniesz szukać cedru lub sekwoi na pergolę, cena może znacznie wzrosnąć.

Oczywiście naturalne piękno i trwałość tego twardego drewna sprawiają, że jest wart swojej ceny. Widzisz, podczas gdy impregnowana ciśnieniowo sosna i inne typowe drewno są odporne na gnicie i owady dzięki obróbce chemicznej, cedr zapewnia naturalną odporność, nie zawiera chemikaliów, ma piękny naturalny kolor (chociaż można go malować i bejcować) i ma bardzo atrakcyjny zapach. Jednak wydaje się być lepszy w suchym klimacie i ostatecznie wyschnie do szarawego koloru. Jeśli chcesz zachować jego naturalny kolor, najlepiej dodać do niego uszczelniacz.

Pergole z drewna impregnowanego ciśnieniowo są dobre dla bardziej wilgotnych klimatów. Zwykle mają lekko zielony wygląd, ale wysychają do złotobrązowego koloru. Jeśli nie są uszczelnione lub poplamione wodą, ostatecznie wyschną do szarawego koloru. Jednak przed nałożeniem bejcy lub impregnacji należy odczekać co najmniej 90 dni, aby drewno całkowicie wyschło.

Jeśli chodzi o większość drewnianych pergoli, będziesz musiał przeprowadzić konserwację, aby uzyskać najdłuższą żywotność pergoli. Zazwyczaj oznacza to przemalowywanie, bejcowanie lub zabezpieczanie co 2-4 lata i zawsze najlepiej jest przedtem dobrze je wyczyścić.

 

Pergole z PCV

Pergole z PCV zapewniają klasyczny, elegancki i czysty wygląd Twojej pergoli. Ponadto, jak większość ludzi wie, winyl jest praktycznie bezobsługowy. W przypadku winylu będziesz chciał przeprowadzać okresowe płukanie (co 1-3 lata), aby usunąć brud, pleśń, trawę itp., które mogą się pojawić, szczególnie w bardziej wilgotnym klimacie. Poza tym winyl może z łatwością przetrwać całe życie, o ile firma, od której kupujesz, używa WYSOKIEJ JAKOŚCI PCV.

Z biegiem lat winyl może stać się bardziej kruchy i łatwiejszy do pęknięcia lub wyżłobienia. Warto wydać trochę więcej, aby mieć pewność, że pergola wykonana jest wyłącznie z najwyższej jakości materiałów. Być może jedną z wad winylu jest to, że występują głównie w kolorze białym lub odmianach bieli. Nie ma zbyt wiele kolorów do wyboru. Jednak winyl może być bardzo przystępną cenowo opcją dla Twojej pergoli, nawet jeśli jest nieco droższy niż drewno poddane obróbce ciśnieniowej.

Pergole z włókna szklanego i pergole metalowe

Pergole z włókna szklanego charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością, niewielkimi wymaganiami konserwacyjnymi, a kompozyt z włókna szklanego nie rdzewieje, nie koroduje ani nie wżera się, niezależnie od środowiska, w którym się znajduje. Ponadto wyjątkowo dobrze utrzymują farbę i nie wchłaniają wilgoci (główna przyczyna pękania i łuszczenie się farby).

Belki z włókna szklanego mogą również rozciągać się na większe odległości niż drewno lub winyl; ich stosunek wytrzymałości do masy zapobiega uginaniu się pod własnym ciężarem. Poza tym wyglądają bardzo jak pergole winylowe!

Biorąc to wszystko pod uwagę, pergole z włókna szklanego są jednym z najdroższych rodzajów pergoli. Chociaż jest to wytrzymały i wszechstronny materiał, znajduje to również odzwierciedlenie w jego koszcie – koszt pergoli z włókna szklanego jest znacznie wyższy niż winylu i drewna. Poza tym jest tylko kilku producentów, którzy produkują włókno szklane, więc możesz spodziewać się dłuższych czasów realizacji.

Do budowy pergoli można również użyć różnych metali, w tym aluminium i stali. Aluminiowe pergole są lekkie i nigdy nie rdzewieją, co czyni je idealnymi dla tych, którzy mieszkają w pobliżu oceanu. Jednak ze względu na swoją lekkość muszą być starannie i odpowiednio zakotwiczone, w przeciwnym razie silny wiatr może je skręcić lub uszkodzić. Decydując się na aluminium malowane proszkowo, zyskujesz więcej opcji kolorystycznych i lepszą ochronę.

Pergole aluminiowe Dają elegancki, wykończony wygląd, a także dodają wagi, aby pergola była nieco bardziej osadzona przy złej pogodzie.

Stalowa pergola będzie oczywiście dość ciężka, ale mocna i odporna na warunki atmosferyczne. Może również obejmować szeroki obszar z mniejszą strukturą wsporczą.

Co warto wiedzieć przy wyborze pergoli?

Prawdziwe schronienie dla Twojego ogrodu, pergola z regulowanymi lamelami przyda się w wielu sytuacjach.

pozwoli Ci między innymi:

stworzyć zacieniony obszar obok basenu;
chronić meble ogrodowe przed kaprysami klimatu;
mieć strefę relaksu na świeżym powietrzu (na przykład do medytacji, czytania lub uprawiania jogi);
Zasłoń swój taras, a tym samym powiększ swoją przestrzeń życiową, korzystając z zachowanego narożnika przylegającego do Twojego domu będąc w ogrodzie.

Istnieją dwa sposoby montażu

Pergola samonośna
Jest autonomiczną osłoną przeciwsłoneczną w tym sensie, że jej konstrukcję zamontowaną na 4 słupkach możn

Pergola oparta o fasadę
Gdy pergola jest oparta o elewację Twojego domu, tworzy powierzchnię tarasową. Korzystasz z zacienionego obszaru w przedłużeniu domu. Dodając przesuwane szklane drzwi, otrzymujesz werandę, dodatkową przestrzeń życiową.

 

Zastanów się też dobrze przed zakupem aluminiowej pergoli. Jeśli zajmuje od 5 do 20 m² na gruncie, wymaga zgłoszenia prac do wykonania w Urzędzie Miasta Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli Pergola jest bardziej imponujący i ma powierzchnię większą niż 20 m², będzie wymagał pozwolenia na budowę.

Wreszcie, każda pergola o powierzchni mniejszej niż 5 m² nie wymaga specjalnego zezwolenia.

W każdym przypadku pamiętaj o zapoznaniu się z przepisami planistycznymi obowiązującymi w Twojej gminie. Ponieważ pergola z regulowanymi listwami modyfikuje wygląd zewnętrznej części budynku, lepiej wiedzieć, co jest dozwolone: ​​na przykład kolor cieniowania może być narzucony, a niektóre kolory mogą być zabronione.

Orientacja listew dachowych
Regulowane lamele są kluczowym elementem pergoli i wyjaśniają, dlaczego przemawia do tak wielu osób. Rzeczywiście, pozwalają cieszyć się słońcem w najbardziej odpowiedni sposób. Ich mniej lub bardziej znaczące nachylenie dostosowuje się do poziomu nasłonecznienia, oferując w ten sposób temperaturę, która jest zawsze komfortowa pod strukturą pergoli.

Otwarcie dachu może również powodować przeciąg. Wręcz przeciwnie, gdy pada deszcz, zamknięte lamele gwarantują wodoszczelność. Ponadto możesz korzystać z tego najwyższej klasy sprzętu ogrodniczego przy każdej pogodzie.

Kupując pergolę , pamiętaj o uwzględnieniu  słońca. Właściwe ustawienie regulowanego dachu żaluzjowego jest ważne, aby w pełni wykorzystać zalety aluminiowej osłony przeciwsłonecznej.

Jakie są opcje przy wyborze pergoli ?

Aby zapewnić jeszcze większy komfort, należy pamiętać, że istnieją sprzęty, które uzupełniają filtr przeciwsłoneczny.

 

Przesuwne szklane okna

Przychodzą, aby zamknąć strukturę pergoli. Dodając je, uzyskujesz całkowicie zamkniętą przestrzeń werandy.

 

Żaluzje lub screeny

Tworzą ekran przed odblaskami. Pomagają również chronić Twoją prywatność.

 

Napęd regulowanych ostrzy

Ogólnie rzecz biorąc, obejmuje motoryzację łopatek (motoryzacja radiowa). Jednak może istnieć podłączona alternatywa napędu (ze skrzynką) do sterowania zarówno dachem pergoli, jak i innymi urządzeniami zmotoryzowanymi (takimi jak brama, brama garażowa itp.)

 

Rampa z diodami LED

Praktyczne, diody LED zapewniają oświetlenie wieczorem. W ten sposób możesz korzystać z bioklimatycznej pergoli do późnych godzin nocnych, co jest bardzo miłym atutem w upalne letnie dni.

Zainteresował Cię ten temat lub chcesz zamówić pergolę dla siebie? Więcej tutaj KLIK