Konserwacja drewnianych okien

Konserwacja okien drewnianych

JAK PRAWIDŁOWO KONSERWOWAĆ OKNA DREWNIANE

Drewniane okna, które w ostatnich latach straciły na popularności na rzecz nowocześniejszych materiałów, takich jak PCV czy aluminium, teraz wracają do łask wśród osób prywatnych. Okna drewniane, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom izolacyjnym i naturalnemu wyglądowi, łączą teraz pradawne know-how stolarzy z nowoczesnymi technologiami.

Kusi Cię naturalny i ciepły wygląd okien drewnianych, ale boisz się, że będziesz musiał poświęcić zbyt dużo czasu na ich pielęgnację? Nie daj się zwieść przyjętym pomysłom! Służymy radą, jak wydłużyć ich żywotność, pomagając jednocześnie zidentyfikować ewentualne problemy.

Streszczenie :

Jak odnowić okna drewniane?
Kompleksowe coroczne mycie okien drewnianych
Comiesięczne mycie okien drewnianych
Ochrona drewna i zapobieganie uszkodzeniom co trzy lata
Kilka praktycznych porad

JAK RENOWOWAĆ OKNA DREWNIANE?

okna drewniane na zamówienie, okna drewniane i konserwacja okien drewnianych

Wybór drewna na okna w domu jest bardzo popularny, ponieważ ma wiele zalet takich jak:

Doskonałe parametry termiczne,
Dobra izolacja akustyczna,
Odporność na włamanie,
Niezaprzeczalny aspekt estetyczny.

Jednak konserwacja okien drewnianych może odstraszyć niektórych właścicieli domów, którzy wyobrażają sobie żmudne zadanie polegające na szlifowaniu, polerowaniu, lakierowaniu, malowaniu czy olejowaniu. W rzeczywistości, dzięki postępowi technologicznemu w tworzeniu i wydajniejszym wykończeniem, roczna konserwacja okien drewnianych jest porównywalna z konserwacją okien aluminiowych lub PCV.

Podobnie jak wszystkie elementy domu, okna drewniane wymagają minimalnej konserwacji, aby były w idealnym stanie i wyglądały jak nowe.

Dowiedz się, jak raz w roku umyć okna i jak skutecznie zabezpieczyć je przed działaniem czasu.

KOMPLEKSOWE COROCZNE CZYSZCZENIE Okien DREWNIANYCH

Drewno to żywy materiał, który kurczy się i rozszerza wraz z porami roku i zmianami temperatury, co przyczynia się do jego wyjątkowego i ciepłego uroku.

Jednak te ruchy mogą tworzyć szczeliny, w których może gromadzić się brud i kurz. Zalecamy mycie drewnianych okien przynajmniej raz w roku letnią wodą, łagodnym środkiem czyszczącym i ściereczką, nie próbując zdzierać drewna. Ta operacja jest tym ważniejsza, jeśli twój region jest wietrzny lub podlega silnym ograniczeniom klimatycznym, ponieważ pomoże chronić i przedłużyć żywotność twoich drewnianych okien.

Podczas tego corocznego czyszczenia zaleca się sprawdzenie:

Ogólny stan Twoich okien,
Stan ramek,
Stan uszczelek,
Stan profilowanych komór.

 

Jak dbać o drewniane okna

Jak dbać o drewniane okna

MIESIĘCZNE CZYSZCZENIE OKNA DREWNIANEGO

Celem jest szybkie wykrycie każdego problemu z uszczelnieniem, izolacją lub możliwym pęknięciem. Zidentyfikowanie uszkodzeń, gdy tylko się pojawią, może uchronić Cię przed kosztownymi naprawami w przyszłości, a nawet zalaniem, które mogłoby uszkodzić konstrukcję Twojego domu. Zadbaj o swoje okna drewniane, aby zapewnić im trwałość i prawidłowe funkcjonowanie.

Ważne jest, aby co miesiąc czyścić okna i krawędzie okien, aby cieszyć się maksymalnym nasłonecznieniem i optymalnym komfortem mieszkania. To zalecenie jest jeszcze ważniejsze, jeśli na parapetach masz donice lub donice. Aby zapewnić sobie komfort termiczny, konieczne jest utrzymywanie w czystości wlotów powietrza i otworów odprowadzających wodę.

OCHRONA DREWNA I ZAPOBIEGANIE USZKODZENIU CO TRZY LATA

Szlifowanie okien drewnianych, okien drewnianych na wymiar, okien drewnianych i konserwacja okien drewnianych
Aby zabezpieczyć okna drewniane przed czynnikami zewnętrznymi, zaleca się zabezpieczanie ich co dwa, trzy lata. Niezależnie od tego, czy chodzi o lakier, bejcę, olej czy farbę, produkty te skutecznie chronią drewno przed wilgocią i złą pogodą. Oprócz przywrócenia blasku Twoim oknom, mogą również nadać im nowy wygląd. Jednak ważne jest, aby używać produktów wysokiej jakości i ściśle przestrzegać instrukcji producenta, aby uniknąć uszkodzenia drewnianych okien. Bez względu na rodzaj drewna lub bejcę konieczna jest regularna konserwacja. Możesz również skorzystać z okazji, aby zastosować środek przeciw owadom i pleśni na otwory, aby uczynić je bardziej odpornymi.

Oto kroki, aby odpowiednio zabezpieczyć drewniane otwory:

Natrzyj ościeżnice 10%-owym roztworem amoniaku i pozostaw do wyschnięcia.
Częściowo uszkodzoną farbę lub lakier usunąć ostrzem.
Chroń swoje okna taśmą samoprzylepną, a podłogę za pomocą plandeki. Zabezpiecz się również, jeśli używasz striptizerki (maska, okulary, rękawiczki i fartuch ochronny).
Przeszlifuj zgodnie z kierunkiem słojów drewna suchym papierem ściernym (w przypadku nowego drewna użyj gradacji P80 do P120), aby uzyskać gładką, czystą powierzchnię, która będzie lepiej przygotowana do przyjęcia dowolnej wybranej farby, lakieru lub oleju. Jeśli twoje otwory są bardzo zniszczone, możesz użyć małej szlifierki, opalarki lub chemicznego środka do usuwania izolacji.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek większe dziury lub pęknięcia, wypełnij je uszczelniaczem lub wypełniaczem z gumy akrylowej i ponownie przeszlifuj je po wyschnięciu.
Upewnij się, że nie ma kurzu i nałóż wybraną warstwę ochronną.

Jeśli planujesz olejować swoje drewniane skrzydła, Możesz nałożyć jedną lub dwie warstwy wałkiem lub pędzlem, upewniając się, że olej dobrze wniknie w drewno.
Poczekaj, aż pierwsza warstwa wyschnie przed nałożeniem następnej i dokładnie postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby uzyskać optymalną ochronę.

Do czyszczenia drewna po nałożeniu oleju można użyć letniej wody z niewielką ilością mydła w płynie.

Jeśli wolisz użyć lakieru, ogólnie zaleca się nałożenie dwóch lub trzech warstw miękkim pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów drewna.

Znasz już różne techniki konserwacji okien drewnianych. Regularnie je konserwując, Twoje drewniane otwory będą służyły przez wiele lat malowanie okien drewnianych, malowanie okien drewnianych bez szlifowania i konserwacja okien drewnianych

Jeśli chcesz odświeżyć lakier na swoich drewnianych oknach lub zmienić ich kolor, nie ma problemu. Jednak najpierw trzeba będzie przygotować powierzchnię, szlifując stolarkę. Następnie możesz przejść do malowania. Najlepiej rozpocząć wcześnie w ciągu dnia, aby umożliwić całkowite wyschnięcie przed zapadnięciem zmroku. Użyj płaskich lub okrągłych pędzli i mikroporowatej farby akrylowej, która pozwoli drewnu oddychać. Pamiętaj, aby zabezpieczyć szwy i szyby taśmą. Nałóż co najmniej dwie warstwy farby i pamiętaj o pomalowaniu ukrytych części.

KILKA PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK

Zaleca się, aby z konserwacją nie czekać, aż stan drewnianych ram zbytnio się pogorszy. Rzeczywiście, przeprowadzając regularną konserwację, unikniesz cięższej i dłuższej pracy. Najlepiej przeprowadzać tę konserwację przy suchej pogodzie i temperaturze od 10 do 20 stopni, co pozwoli na prawidłowe wyschnięcie farby. Ważne jest również sprawdzenie stanu uszczelnień i okuć. Jeśli uszczelki są uszkodzone, należy je wymienić, a okucia naoliwić raz w roku.