Jak uszczelnić okna w 2023 roku?

Jak uszczelnić okna w 2023 roku?

Jak uszczelnić okna w 2023 roku?

Jak uszczelnić okna w 2023 roku?

Jak uszczelnić okna?

Okna jednym z najsłabszych punktów w utrzymaniu temperatury w domu. Mimo ciepłego montażu okna mogą nie być w 100% szczelne, zwłaszcza po długim czasie od montażu. Nawet optymalnie zamontowane nowe okna przepuszczają minimalną ilość chłodu i wilgoci. Okna powinny być zamknięte, gdy temperatura spada jesienią i zimą. Gdy nadchodzą chłody, nie tylko powoduje to dyskomfort, ale także zwiększa koszty ogrzewania, co jest dużym obciążeniem dla wielu gospodarstw domowych. Dlatego lepiej wcześniej zwrócić uwagę na uszczelnienie okien, aby zapewnić sobie komfort i ciepło w zimnych porach roku. Okna można skutecznie uszczelnić na wiele sposobów. Największe problemy z uszczelnieniem pojawiają się, gdy okna nieprawidłowo zamontowane. Błędy instalacji trudne do naprawienia później. Okna plastikowe w nowych budynkach z reguły nie wymagają generalnego remontu, aby odzyskały swoją szczelność. Uszczelnianie okna wymaga posiadania odpowiednich materiałów i technik uczenia się, aby prawidłowo uszczelnić okno. W Internecie jest wiele filmów pokazujących, jak naprawić nieszczelne okna. 

Przyczyny nieszczelnych okien

Eksperci twierdzą, że nawet 30% ciepła ucieka przez nieszczelne okna. To nie tylko ogromna strata temperatury, ale także dodatkowe koszty. Przyczyn nieszczelności okien może być wiele. Zimą niskie temperatury często powodują kurczenie się materiałów, a nawet solidne plastikowe okna mogą zacząć przepuszczać zimne powietrze.

Szczelność okien możesz sprawdzić samodzielnie. Najłatwiej jest przyłożyć ręce w różne części okna, najlepiej wokół zawiasów i klamek. Jeśli czujesz wyraźny podmuch wiatru i zimno, Twoje okna mogą być niedomknięte. Aby sprawdzić czy okno jest nieszczelne za pomocą następnego sposobu będziesz potrzebował kartki. Między ościeżnicę a skrzydło należy włożyć kartkę. Jeśli kartkę można łatwo zdjąć po zamknięciu plastikowego okna, oznacza to, że okno jest nieszczelne.

Podczas montażu starych okien może dojść do wycieku z powodu zużycia materiału. Uszczelki odpadają lub kruszą się. W przypadku nowych okien najczęstszą przyczyną nieszczelności jest nieprawidłowy montaż lub zła regulacja. Odpowiednie dokręcenie zawiasów lub zamontowanie nowych uszczelek pozwoli uniknąć problemu przedostawania się zimnego powietrza do pomieszczenia. 

Uszczelnianie okien – co powinieneś wiedzieć?

Uszczelnienie okien nie tylko chroni przed zimnem, ale także skutecznie izoluje wnętrze budynku i zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Właściwe uszczelnienie okien jest więc ważne nie tylko dla komfortu, ale także dla zabezpieczenia pomieszczenia przed zniszczeniem i obniżenia kosztów ogrzewania. Aby uzyskać solidne okno, połączenie ościeżnicy ze ścianą lub montaż skrzydła okiennego na każdej ościeżnicy musi być perfekcyjne.

Uszczelnianie okien

Uszczelnianie okien

Jeśli masz umiejętności majsterkowania, możesz samodzielnie uszczelnić okna lub wynająć profesjonalną firmę zajmującą się uszczelnianiem, regulacją i naprawą okien. Okna wyłożone od wewnątrz materiałem paroizolacyjnym. Na przykład: taśmy silikonowe lub specjalne, z materiałem paroprzepuszczalnym (np. pianką) na zewnątrz. Jeśli nie zastosujesz się do tej zasady, narażasz się na zaparowanie i skraplanie się pary wodnej na oknach, co nie tylko spowoduje błędy montażowe, ale również nieestetycznie będzie wyglądać. 

Regulacja okien

Podczas regulacji okna należy wyregulować zawiasy tak, aby plastikowe okno nie zwieszało się ku dołowi. Wiszące okna nie tylko nie szczelne, ale dolna część okna ociera się o ramę, skrzydło ciężko się otwiera i zamyka, uchylanie jest utrudnione, a nawet zawiasy  uszkodzone lub połamane. Okna plastikowe i drewniane (stare lub nowe) mogą wymagać regulacji.

Okna warto regulować dwa razy w roku latem i zimą. Okna często przeciekają, ponieważ materiał pod wpływem ciepła latem rozszerza się, a zimą kurczy. Poza tym tyle razy dziennie zamykamy, otwieramy i uchylamy okna, że ​​mogą się one już nie dopasowywać. Latem okna zbyt mocno dociskane do ramy, przez co zapadają się lub nie domykają, a zimą mogą przeciekać. Okna plastikowe najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury i obecnie najczęściej instalowane. 

Skuteczne metody uszczelniania okien

Nieszczelności z plastikowych okien to (ale nie jedyny) problem na tyle powszechny, że istnieje wiele sposobów na ich skuteczne uszczelnienie. Prace hydroizolacyjne należy wykonać jak najszybciej. Zwłaszcza zimą, kiedy do domu napada groźny chłód.

Odpowiednio przygotuj się do uszczelnienia. Niektórzy proszą o wykonanie badania termowizyjnego przed przystąpieniem do pracy. Dzięki temu dowiesz się, gdzie ciepło ucieka najszybciej. Jest to najbardziej profesjonalna metoda na rynku. Szczególnie opłacalna, jeśli obawiasz się konieczności uszczelnienia dużej liczby okien. np. kupiłeś dom do remontu i podejrzewasz, że ​​okna nie wystarczająco szczelne. 

Do najpopularniejszych metod zalicza się uszczelnianie uszczelkami, taśmą uszczelniającą, pianką, silikonem i specjalnymi listwami uszczelniającymi. Każda z metod uszczelniania ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór często zależy od indywidualnych preferencji.

Uszczelnianie okna uszczelkami

Uszczelnianie okien za pomocą uszczelek to jedno z najczęstszych rozwiązań. Jeśli masz okno PCV, najłatwiejszym rozwiązaniem jest uszczelnienie go uszczelką.

Aby zapewnić prawidłowe uszczelnienie, najpierw wyczyść okno. Podobnie jak skrzydła okienne, ramy powinny być oczyszczone z kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Dostępne uszczelki z pianki poliuretanowej lub najtrwalsze uszczelki z EPDM. Bardzo ważnym czynnikiem jest dopasowanie rozmiaru uszczelki. Ustaw go tak, aby nie przeszkadzał w otwieraniu i zamykaniu okna. Coraz częściej producenci (zwłaszcza nowych okien) zgrzewają uszczelki na stałe. Do niedawna było to bardzo korzystne rozwiązanie zapewniające wysoką szczelność okien. Ale kiedy nawet takie uszczelki się zużyją, zaczynają się problemy. Wycięcie spawanej uszczelki i zamontowanie nowej uszczelki w celu zachowania podobnej szczelności może być bardzo problematyczne. Wielkość uszczelki należy dobrać zgodnie z gwarancją na okno lub umową z instalatorem, która określa miejsce umieszczenia odpowiednich oznaczeń. Uszczelkę można montować zarówno na oknach plastikowych, jak i drewnianych. Uszczelnianie za pomocą uszczelki jest bardzo prostą metodą.
Po prostu przymocuj do połączenia ramy wewnętrznej i ościeżnicy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. 

Professional master at repair and installation of windows, changes rubber seal gasket in pvc windows.

Taśma uszczelniająca

Kolejnym materiałem do skutecznego uszczelniania okien jest taśma uszczelniająca. Taśma samoprzylepna jest najczęściej dostępna w sklepach i znacznie ułatwia cały proces uszczelniania okien. Zewnętrzna uszczelka ma za zadanie zatrzymywać powietrze i wilgoć, zwykle pokryta taśmą lub folią paroprzepuszczalną, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci, jednocześnie umożliwiając wentylację okna.

Taśma jest nakładana na ościeżnicę i połówki ściany, aby stworzyć barierę przed żywiołami. Nowoczesne taśmy klejące mają za zadanie nie kurczyć się i nie pęcznieć pod wpływem promieni UV, co gwarantuje wysoką przyczepność przez wiele lat. Jeśli taśma odpadnie, przyklej na miejscu lub kup nową taśmę, aby wymienić całość. Jednak odpowiednio przyklejona taśma zapewni szczelność okna przez kilka lat. Taśma powinna idealnie przylegać zarówno do ściany, jak i do ramy. 

Tego typu taśmę można zamurować lub pomalować na kolor elewacji lub parapetu. Wyróżniamy profesjonalną taśmę duo (dopasowującą się do temperatury i wilgotności otoczenia) oraz wielofunkcyjną taśmę rozprężną (taśma paroprzepuszczalna, która nie tylko znacznie ułatwia montaż, ale również znacząco obniża koszt hydroizolacji okien plastikowych). 

Uszczelnianie pianką

Uszczelnianie okien plastikowych pianką wydaje się być jednym z najlepszych rozwiązań. To uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich, którzy odczuwają zimne powietrze wdzierające się przez nieszczelności, pęknięcia i szpary w swoich oknach. Pianka jest bardzo cennym materiałem, ponieważ dobrze komponuje się z każdą przestrzenią, a nadmiar materiału można łatwo usunąć. Należy pamiętać, że pianka izolacyjna po włożeniu może znacznie zwiększyć swoją objętość. Jego ilość może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Należy to wziąć pod uwagę przy uszczelnianiu okien pianką. Pianka służy do hydroizolacji zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej części pomieszczenia. Może jednak pozostawiać ślady po piance montażowej, dlatego należy zachować ostrożność podczas aplikacji. Materiał uszczelniający o doskonałej odporności na warunki atmosferyczne i właściwościach przeciwgrzybiczych. Nakładanie pianki za pomocą pistoletu jest bardzo łatwe do samodzielnego wykonania i może szybko i stosunkowo tanio uszczelnić okna. Nadmiar bąbelków można łatwo usunąć, dzięki czemu one prawie niewidoczne. 

Uszczelnianie silikonem

Uszczelnianie okien silikonem jest tak samo skuteczne, jak wypełnianie szczelin masą uszczelniającą, taśmą czy pianką. Jest to materiał, który dobrze się rozciąga i jest bardzo łatwy w użyciu. Silikon zapewnia bardzo precyzyjne uszczelnienie okna. Jest jednak zalecany w przypadku małych wycieków, takich jak wąskie szczeliny i małe szczeliny. Silikony (takie jak pianka) nie mają właściwości rozszerzających, dlatego do uszczelnienia całego okna należy nałożyć ich dużą ilość.

Dlatego w przypadku stosowania silikonu najlepiej jest zidentyfikować miejsce przecieku na oknie i umieścić tam niewielką ilość wypełnienia. Najlepiej użyć przezroczystego silikonu, który nie wyróżnia się na tle ciemnych lub drewnianych ram okiennych. Dostępny również w białym silikonie, który jest najczęściej używany do uszczelniania okien PCV

Listwy uszczelniające

Uszczelka okienna to nie tylko element uszczelniający okna, ale również detal wykończeniowy. Listwy dostępne w różnych kolorach, aby dopasować je do wybranego okna. Taśmy uszczelniające do okien mają zwykle samoprzylepne krawędzie, dzięki czemu montaż jest szybki i łatwy. Najpierw przymocuj i dopasuj listwy do wszystkich krawędzi okna. Zbyt długie paski można dowolnie przycinać.

Pasek jest zwykle nieco sztywniejszy niż inne uszczelniacze okienne, co ma zarówno zalety (dobra ochrona przed pęknięciami i szczelinami), jak i wady. Stopień swobody zgromadzeń jest nieco gorszy. Nie zaleca się uszczelniania małych ubytków za pomocą pasków. W tym przypadku silikon jest lepszy. Montując listwy warto od czasu do czasu sprawdzić, czy montaż nie przeszkadza w otwieraniu i zamykaniu okna.

Dzięki specjalnym właściwościom listewek bardzo odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nadają się zarówno na chłodne, wilgotne, jak i słoneczne dni. Nie przechowuj taśmy uszczelniającej przez dłuższy czas, aby zapobiec wyschnięciu kleju na taśmie uszczelniającej. Dzięki listwom uszczelniającym możesz cieszyć się solidnymi oknami przez długie lata.

Prawidłowe uszczelnienie okien zimą zapewnia komfort i, co być może najważniejsze, oszczędności. Nieszczelne okna mogą mieć wiele przyczyn, od niewłaściwego montażu po wiek okna. Jednak w większości przypadków problem można rozwiązać za pomocą prostych środków. Ale nie zapomnij… regularne nadawanie! Zimą konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczenia, co skutecznie zwalcza chłód i wilgoć.