Współczynnik przenikania ciepła w oknach

Współczynnik przenikania ciepła w oknach

Współczynnik przenikania ciepła w oknach

Współczynnik przenikania ciepła okna określa stopień przenikania ciepła przez całe okucie okna. Im mniejsza wartość tego parametru, tym lepsza izolacyjność przegrody izolacyjnej. Omawiany tutaj współczynnik nosi nazwę Uw i jest obliczany na podstawie wzoru matematycznego.

Najnowszą normę przenikania ciepła określa znowelizowana Dyrektywa Europejska 2010/31/UE, która ustanawia normę WT 2021, która dla zwykłych okien  nie powinna przekraczać Uw=0,9 W/m²K, a następnie Uw=1,1 W/m²K. dla okien połaciowych. Powyższe wymagania wynikają z konieczności budowania systemów zużywających bardzo mało energii. Informacje te bardzo ważne dla osób planujących budowę lub remont budynków i powinny uwzględniać nowe standardy w przygotowywanych projektach. 

Jak obliczyć współczynnik Uw okna?

Współczynnik Uw dla okien obliczamy ze wzoru:

Uw=((Ag*Ug)+(Af*Uf)+(Ig*ψg))/A

dla którego:

Ug — współczynnik przenikania ciepła szyby

Ag — pole powierzchni szyby

Uf — współczynnik przenikania ciepła ramy

Af — pole powierzchni ramy

Ψg — liniowy współczynnik przenikania ciepła spowodowany połączeniem szyby, ramki dystansowej i ramy

lg — długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą

A — całkowite pole powierzchni okna

Wartość współczynnika podajemy w jednostce W/m²K.

Jakie okna wybrać, biorąc pod uwagę ich przenikalność cieplną?

Im niższy współczynnik przenikania ciepła okna, tym lepsze jego właściwości ochronne. Kwestia ta jest istotna przede wszystkim dlatego, że oszczędności można uzyskać montując okna, które zapewniają wysoką izolacyjność termiczną.

Jaki współczynnik przenikania ciepła okna wybrać Im niższa temperatura na zewnątrz, tym większe straty ciepła. Dlatego okna należy dobierać w zależności od warunków środowiskowych, na jakie możemy być narażeni przez cały rok. Zimą temperatury na naszych szerokościach geograficznych mogą spaść do około -30°C. Dlatego warto zainwestować w okna o współczynniku przenikania ciepła 0,6-0,8 W/m²K.

Jakie konkretnie okno wybrać Z naszego doświadczenia wynika, że ​​najlepszym rozwiązaniem okna drewniane lub okna drewniano-aluminiowe. Wykorzystanie trwałych, naturalnych materiałów to świetna opcja, która zachowa swoje właściwości przez wiele lat. Z drugiej strony, dodatkowe wzmocnienie aluminiowe jest uzasadnione, jeśli celem jest zwiększenie bezpieczeństwa okna.

Jako specjalista w swojej dziedzinie z przyjemnością polecimy najnowsze rozwiązania z naszej oferty produktowej. Okna pasywne Kommerling 88 to okna o najniższych współczynnikach przenikania ciepła. Nazywamy ten model pasywnym, ponieważ współczynnik Uw wynosi 0,68 W/m²K. Potwierdza to najwyższy standardowy certyfikat izolacyjności. Jeśli szukasz konkretnego rozwiązania, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Wierzymy, że modele okien dostępne na tej stronie sprostają potrzebom nawet najbardziej zaawansowanych projektów architektonicznych. 

Co wpływa na utratę ciepła w oknach?

Główną przyczyną utraty ciepła w oknach nieszczelne okna. Jaka jest przyczyna Po pierwsze, użycie materiałów niskiej jakości i niestabilnych. Jeśli materiał ma wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej, jego wymiary mogą zmieniać się pod wpływem temperatury. Okno wystawione latem na słońce rozszerza się, a zimą kurczy. Nawet 1 mm odchylenie krawędzi może spowodować ucieczkę ciepła. Kolejnym powodem jest niewłaściwy montaż i docieplenie stolarki okiennej. Nawet najdroższe i najlepsze okno nie spełni swojego zadania, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane.

Ciepły montaż okien jest nie tylko zgodny z normami, ale przede wszystkim bardzo ekonomiczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zmniejsza się przenikanie ciepła przez okna, co prowadzi do oszczędności ekonomicznych i znacznie zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach. 

Współczynnik przenikania ciepła — dlaczego jest ważny?

Współczynnik przenikania ciepła okien jest parametrem ściśle związanym z obowiązującymi normami technicznymi. Nowoczesna architektura zobowiązuje właścicieli do stosowania energooszczędnych rozwiązań, a producentów do wytwarzania takich produktów. Ale w tych przepisach nie ma nic złego. W dłuższej perspektywie pieniądze pozostaną w domowych kasach. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także ekonomiczne. Warto rozważyć to jako inwestycję, która szybko się zwraca i może zaoszczędzić sporo pieniędzy w ciągu kilku lat. Szukasz energooszczędnych okien do swojego domu?Masz inne pytania?Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.