Okna nieotwierane czy warto – Wady i zalety

Okna nieotwierane czy warto – Wady i zalety

Okna nieotwierane czy warto – Wady i zalety

Okna nieotwierane czy warto? Wady i zalety

Okna, których nie można otworzyć (zwane także „oknami stałymi” lub „fixami”) stają się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim wynika to z mody na duże szyby panoramiczne. Pozwala to dobrze doświetlić wnętrze, podkreślić nowoczesne cechy budynku, optycznie powiększyć pomieszczenie oraz stworzyć ciekawy efekt „otwarcia” domu na taras lub przestrzeń ogrodową. Szczególnie często okna nieotwierane wybierane jako uzupełnienie tak dużych przeszkleń i doświetlenia wnętrza (zwykle w przypadku innych funkcjonalnych okien). W tym artykule wymienimy zalety i wady okien, które się nie otwierają i gdzie sprawdzą się najlepiej. 

Typy okien nieotwieranych

Okna stałe można podzielić na dwa rodzaje:


Szklone w skrzydle:
Szyba mocowana jest do skrzydła jak tradycyjne okno, ale to okno nie posiada metalowych okuć ani klamek. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe okno, które można otwierać i zamykać. Sprawdza się to zarówno w pomieszczeniach ze stałymi, jak i otwieranymi oknami i jest łatwe do dostosowania, aby stworzyć spójną aranżację.

Szklone w ramie:
Szkło umieszcza się bezpośrednio na ramie. Ten typ zamkniętego okna jest bardziej popularny. Zapewnia efekt panoramiczny i jest idealny do projektów witryn sklepowych i dużych przeszkleń mieszkalnych. Szklane okna w ramach uważane za bardziej szczelne niż okna w skrzydłach (warto jednak podkreślić, że ostatecznie poziom termoizolacji, jaką zapewniają każde okna, także nieotwierane, zależy między innymi od zastosowanego pakietu szybowego, techniki produkcji oraz tego, czy poprawienie przeprowadzono montaż). Co więcej, jest zwykle tańsze niż inne typy okien. 

zalety i wady nieotwieranych okien

zalety i wady nieotwieranych okien

Zalety i wady okien nieotwieranych

Rosnąca popularność okien, które się nie otwierają wynika z ich wielu zalet. Okna stałe o kilkadziesiąt procent tańsze niż okna zwykłe (o tym samym rozmiarze), a to bardzo ważne, jeśli komuś marzy się bardzo duże przeszklenie lub wiele okien. Umożliwia montaż większych szyb niż konwencjonalne okna (np. bez konieczności uwzględniania wytrzymałości okuć). Może również tworzyć efekty panoramiczne. W przypadku dużych przeszkleń z okien otwartych konieczne jest podzielenie ich słupkami na mniejsze części, natomiast w przypadku okien stałych nie jest to konieczne (oczywiście w ramach możliwości jakie daje przeszklenie określonym systemem). lub materiał).

Duże możliwości pod względem geometrii stwarzają również przy wyborze okien, które się nie otwierają. Nowoczesna technologia pozwala na produkcję okien o bardzo różnych kształtach, ale ograniczenia dla okien otwieranych bardziej restrykcyjne niż dla okien nieotwieranych. Ponadto do pełnego otwarcia skrzydła nie jest wymagana żadna przestrzeń (np. w pomieszczeniu lub na tarasie). Okna stałe mogą być również naturalnym wyborem ze względów funkcjonalnych. Na przykład, jeśli wybierzesz okno narożne, warto rozważyć opcję.

Ponadto okna, które się nie otwierają, nie wyposażone w pewne elementy, takie jak okucia, które ulegają naturalnemu zużyciu. Dzięki temu nie wymaga tak intensywnej konserwacji jak otwierane okna i nie ma problemów ze szczelnością spowodowanych pękniętymi okuciami. Ten typ okna jest często uważany za bezpieczniejszy. Wyposażony w wytrzymałą szybę złodziejowi jest znacznie trudniej przebić się przez takie przeszkody niż otwarcie zwykłego okna. 

Jednak stałe okna mają również kilka istotnych wad. Po pierwsze, nie można ich używać do wentylacji pomieszczeń. Właściwość ta sprawia, że ​​w pomieszczeniach rzadko montuje się okna, których nie można otwierać i zamykać. Jednak najczęściej uzupełniają okna, które można otworzyć lub przynajmniej uchylić. Stałe szkło jest bardzo łatwe w utrzymaniu, należy jednak pamiętać o jego czyszczeniu, ponieważ dostęp do niego wymaga obu stron. Oznacza to, że jeśli nie chcesz korzystać z drabiny podczas mycia lub nie chcesz zatrudniać zespołu fachowców, najlepiej zainstalować je tylko na pierwszym piętrze lub balkonie.

Kiedy warto zamontować okna nieotwierane?

Dawniej okna, które się nie otwierały, montowano głównie w pomieszczeniach nienależących do przestrzeni mieszkalnej: garażach, magazynach, piwnicach, spiżarniach. Okno stałe to nadal dobre rozwiązanie,

jeśli:
Pomaga oświetlić pomieszczenia, które nie wymagają wentylacji (nie ma potrzeby instalowania droższych okien otwieranych). Nadaje się również do oświetlenia poddasza. Skośne sufity często wymagają zamontowania wielu okien, aby odpowiednio doświetlić całą przestrzeń. Alternatywnie możesz wybrać nietypowe miejsce (np. tuż przy podłodze) lub inny kształt.

Okna nieotwierane mogą niskim kosztem zapewnić wystarczający dostęp światła dziennego i mogą być stosowane w miejscach, w których montaż standardowych okien otwieranych jest utrudniony (np. nisko zamontowane okna wymagają dużej ilości otwartej przestrzeni). szarfa). Często używane również świetliki. Okna stałe to również naturalny wybór w obiektach użyteczności publicznej i lokalach użytkowych, zwłaszcza w sklepach, w których w witrynach eksponowany jest towar i reklama. Staje się również popularny w biurze. Elewacje całoszklane powszechne w nowoczesnych budynkach biurowych. Dzięki temu rozwiązaniu możesz wpuścić światło dzienne do swoich pracowników i optycznie powiększyć swoje biuro. Większość z tych okien normalnie się nie otwiera.

W ostatnich latach coraz więcej domów jednorodzinnych posiada okna, których nie można otworzyć. Prywatni inwestorzy wolą wybierać duże przeszklenia. Okna stałe idealnie sprawdzają się jako dodatkowe przeszklenia tarasów, kuchni i korytarzy, a także jako element większych przeszkleń. Jednak najczęściej wybierane do salonu na parterze, który jest połączony z przestrzenią codzienną. np. jadalnią.

Okna, które się nie otwierają, w wielu sytuacjach okazują się rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym lub pozwalającym na uzyskanie pożądanego efektu estetycznego. Warto jednak zadbać o to, aby w pokoju, w którym rodzina przebywa przez dłuższy czas, zawsze znajdowało się przynajmniej jedno okno, które można otworzyć.